83 Van meer belang is het Hofje van Cornelis Cincq, ook in de onmiddellijke nabijheid aan de Nieuwe Haven gelegen. Mr. Cornelis Cincq, advocaat bij het Hof van Holland, overleed te Gouda op 6 September 1698. Kort voor zijn dood had hij een testament gemaakt, waarin hij o.m. be paald had, dat een deel van zijn goederen moest bestemd worden voor het oprichten van eenige huizen voor arme lieden. Als merkwaardigheid van den bouw valt te ver melden, dat de regenten met de timmerlieden en den met selaar naar Leiden reden, om daar eenige hofjes, blijkbaar als voorbeeld, te bezichtigen. In 1700 kwam het hofje gereed en overeenkomstig den wil van den stichter werd boven den ingang een inscriptie aan gebracht: „Dit is de fundatie van d'Heer en Mr. Cornelis Cincq", met het wapen, dat oorspronkelijk gepolichro- meerd blijkt te zijn geweest. De frontgevel aan de straat vertoont in het midden een poortgebouw met een raam boven den ingang en rechts en links twee ramen van hui zen. De tamelijk smalle binnenplaats heeft een ietwat dood- schen aanblik, voornamelijk veroorzaakt door de grauwe cementlaag, die in het midden der vorige eeuw is aange bracht, toen bovendien ook de gekleurde luiken verwijderd werden. Andere stichtingen in de stad zijn nog het Hofje van Mr. Adriaan Jongkind aan de Zeugenstraat, waarvan het eenige opmerkelijke is de fraaie gevelsteen met het wapen van den stichter, notaris te Gouda, die in 1702 dit kleine com plex huisjes tot stand bracht. Het Swanenburgs Hofje in de Spieringstraat, dat in 1692 werd gesticht, vertoont thans een rijtje architectonisch onopvallende huisjes. Wel de vermelding waard is het aan den Zuidwestbuiten kant der stad gelegen Hofje van Johan Buitenwech, heer van Nieuwkoop. Deze was dezelfde liefdadige man, aan wien we in Den Haag het groote Hofje van Nieuwkoop aan de Prinsengracht te danken hebben. Ook hier is de opzet tamelijk groot; het hofje bestaat uit een ruim erf, omringd door 20 huisjes, die elk een kamer en een kleine keuken bevatten. Het hofje is aan de Zuidzijde door een blinden

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 101