maar wel is het heel mooi. Het is gesticht door Mevrouw van Aarden voor vrouwelijke leden van haar familie en is gebouwd ter plaatse van een hof, die op de fundamenten van het gesloopte kasteel van Leerdam was aangelegd. Het hofje bestaat uit een aantal woningen, die om een ruime binnenplaats zijn gebouwd; een aardige steenen poort met een sierlijke bekroning geeft toegang tot dit plein. De naam van de stichteres is boven den ingang aan gebracht; eertijds bevatten de daar aangebrachte wapen schilden de wapens van eenige regenten, maar in den revo lutietijd zijn ze vernield en thans staan er slechts de woor den: „stigteres" of „regent". Tegenover den ingang verrijst een hoog opgetrokken ge bouw met een merkwaardig koepelvormig dak (afb. 25). Langs een dubbele trap is de daar ingerichte regenten kamer te bereiken, waar een belangrijke schilderijenver zameling is ondergebracht. Men treft er stukken aan van Frans Hals, Terborch, De Heem, Ruysdael en anderen. *- Aan de Nieuwe Haven te Gouda, die geen haven meer is, maar een onnatuurlijk breede straat is geworden door de demping van eenige jaren geleden, staan voornamelijk aan de Noordzijde verschillende hofjes of overblijfselen van wat eenmaal hofjes waren. Daar zien we dan in de eerste plaats het Hofje van Lethmaet, bestaande uit drie eenvou dige woningen met aardige venstertogen en oude muur ankers en met een toegangspoort, waarin een oude deur. Dit kleine hofje werd in 1625 gesticht. Dicht bij dit hofje duidt een eenvoudig poortje met beeld houwwerk aan, waar eertijds de Fundatie van Hendrik en Helena Jans. t Hart stond, welke in 1657 werd gesticht en uit 10 huisjes bestond. Meer bewaard is er van het Hofje van Maria Tams, dat in hetzelfde jaar 1657 werd gesticht, ook uit 10 huizen bestond en speciaal voor Luthersche vrouwen was bestemd. Een wapenschild boven den door gang naar de meer naar achteren gelegen woningen is na genoeg de eenige versiering. 82

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 100