men, dank zij de offervaardigheid van vele paro chianen. Op luisterrijke wijze vond den 5den Sep tember 1892 de inwijding van het nieuwe Godshuis plaats. Het imponeerende gebouw wordt gerekend tot een der schoonste scheppingen van den genialen bouwmeester Cuypers. De Katholieken van de Oud-Bisschoppelijke Cle- rezij (Jansenisten) hebben nog lang nadat de scheu ring met de Roomschen tot stand was gekomen, het huis op den hoek van de tegenwoordige Stations straat als kerk gebruikt. Enkele malen werd dit kerkhuis vergroot, het laatst in het einde van de 18de eeuw, toen men tegen de oostzijde van het huis een nieuwe kerk liet bouwen. Tot ver in de 19de eeuw heeft deze kerk dienst gedaan1). Na 1874 be gon het kerkgebouw onbruikbaar te worden door dat dichtbij de spoorweg was aangelegd. Vooral door het ijveren van pastoor Gul is toen de kerk aan het Melkpad tot stand gekomen, die op 10 Decem ber 1889 werd ingewijd. De architect, de heer P. A. Weeldenburg, heeft in het gebouw den Italiaan- schen renaissance-stijl uit het einde der 16de eeuw gevolgd. Het groote beeld van den Zaligmaker, dat den voorgevel siert, is een werk van den beeldhou wer S. Miedema. Behalve dat Hilversum van tijd tot tijd van oor logen en invallen te lijden had, werd het dorp een paar maal door een grooten brand geteisterd. Op 30 April 1725 ontstond brand in een huis op de Groest waar volgens een verhaal uit dien tijd brui loft werd gevierd. De brand sloeg weldra op de huizen in de omgeving over. Met elkaar zijn toen 79 -1) Gedeeltelijk bestaat het gebouw nog, er is nu het verkoop lokaal „De Heidebloem" in gevestigd.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 94