deze verdween reeds in 1885. De molen stond aan de Brinklaan, ongeveer ter hoogte waar nu de Ge neraal de la Reylaan is en niet aan de Molenlaan. Hier stond namelijk de wipmolen uit Wormerveer afkomstig. Later is deze molen naar het einde van de Hamerstraat verplaatst en weer later naar de plek in de Eng, waar hij nu nog staat. Na de openstelling van den spoorweg op 10 Juli 1874 brak voor Bussum een tijdperk van ongeken- den opbloei aan. De heer P. J. Loman liet vlak bij het station het groote hotel „Nieuw Bussum" bou wen, dat reeds in Juli 1875 werd geopend. (In 1941 is het gebouw gesloopt.) De vele Amsterdammers die zich in Bussum kwa men vestigen, stelden andere eischen van comfort dan men in het dorp gewoon was. Dienten gevolge verloor Bussum geleidelijk zijn oude dorpskarakter. De bebouwing van het Spiegel werd reeds kort na 1874 ter hand genomen, dank zij vooral het initiatief der heeren P. J. Loman en J. H. Biegel. Al spoedig deed zich de behoefte aan uitbrei ding van het Bussumsche grondgebied gevoe len, daar de te bebouwen ruimte in het dorp niet groot was. Dicht bij de bebouwde kom liep name lijk de gemeentegrens van Hilversum. Reeds waren al woningen gebouwd over de grens en dus in de gemeente Hilversum. Zelfs was er een huis dat half op Bussumsch- half op Hilversumsch grondgebied stond. Deze toestand kon zoo niet voortduren, zoo dat van Regeeringswege in 1887 gebiedsuitbreiding van Bussum tot stand kwam, ondanks verzet van Hilversum. In 1902 geschiedde een grenswijziging door ruiling 72

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 87