Ofschoon Bussum tegen het einde der 18de eeuw nog slechts uit 47 huizen bestond en ongeveer 200 inwoners telde, leefde toch bij de meeste ingezete nen het verlangen naar zelfstandigheid van het dorp. In 1795, het eerste jaar van de Bataafsche Republiek, maakten de Bussummers van de toen malige vrijheidsleuzen gebruik, door in hun dorp op eigen gezag een zelfstandig bestuur te vormen. Men weigerde aan Naarden verder belasting te be talen. Naardens bestuur liet het er niet bij zitten en protesteerde over het gedrag der Bussummers bij de Provisioneele Representanten van Holland. Bij Publicatie van 24 Februari 1796 werd toen de eigenmachtig gevormde „municipaliteit" van Bus sum verboden. De Bussummers wilden zich echter niet onderwerpen en hebben eenige jaren in hun opstandige houding kunnen volharden. Ze richtten zelfs in 1802 een eigen veerschuitdienst op Amster dam op. Eerst in 1804 greep het Bestuur van Holland bij Resolutie van 11 April van dat jaar krachtiger in en werd het den Bussummers duidelijk gemaakt dat ze onder het rechtsgebied van Naarden behoorden. Nog een tijdlang bleef het bij onderlinge wrijvin gen, totdat den 11 den October 1808 de kwestie van hoogerhand werd bijgelegd. Eenige jaren hooren we niets van verdere Bussum- sche zelfstandigheidsplannen. De algeheele toe stand des lands was zeer ongunstig te noemen, zoo dat plaatselijke belangen op den achtergrond ge raakten. Gedurende het beleg van Naarden van 17 Novem ber 1813 tot 12 Mei 1814 moest Bussum aan zijn eigen lot worden overgelaten. Dit beleg bracht veel 67

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 82