van het jaar daarop werd ingewijd. Eerst in 1896 begon men met het bouwen van den toren, die twee jaar later gereed kwam. De pinakels die aanvan kelijk op den torentrans stonden, zijn echter in het begin van onze eeuw weggebroken. Kerk en toren vormen tezamen een aanzienlijk neo-gothisch bouw werk. Enkele jaren geleden is tegen de noordzijde van den toren een doopkapel gebouwd naar het ontwerp van den architect J. Vos. Nog tegen het einde van de 18de eeuw was het aantal Hervormden in Bussum zeer gering. Kerke lijk behoorden de Hervormden onder Naarden en dit bleef zoo nog een tijdlang nadat Bussum als gemeente zelfstandigheid had verworven. Sedert het begin van de 19de eeuw vestigden zich echter meer Hervormden in Bussum. Weldra was dit aan tal groot genoeg om een afzonderlijke Hervormde Gemeente te kunnen vestigen. Dit gebeurde bij Kon. Besluit van 17 Januari 1827. De predikant van Laren en Blaricum, ds. C. C. van der Straten, was bereid gevonden één maal in de vier weken als voorganger voor de Bussumsche Hervormden op te treden. De oude kapel wilde men weer als kerk gebruiken. Hiervoor moest toestemming worden verkregen van de burgerlijke gemeente, wier eigen dom het gebouwtje was. De gemeente, die de kapel als bergplaats voor de brandspuit enz. gebruikte, wilde echter maar een gedeelte van het gebouwtje afstaan. De Bussumsche Hervormden besloten toen, met goedvinden van de gemeente, tegen de west zijde der kapel een kerkje te laten bouwen. De bouw werd opgedragen aan den heer Huysman te Blaricum, dezelfde die aldaar omstreeks 1827 een Katholieke kerk had gebouwd. Op 5 September 1830 65 De Goolsche Dorpen 5

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 80