tal Protestanten. Sinds 1656 diende het oude kapel letje alleen maar voor bergplaats van oud hout, om pas in de 19de eeuw zijn vroegere bestemming te herkrijgen. De Katholieken hielden den eersten tijd na de in voering der Hervorming in het geheim hun gods dienstoefeningen. Sinds het einde van de 17de eeuw gebruikten de Katholieken als kerk een boe renhuis, dat gestaan heeft bij het tegenwoordige Sint Vitusplein, ongeveer op de plaats waar nu de Sint Willibrordusschool is. Door verbouwing in de 18de eeuw werd het inwendige van het kerkhuis aanzienlijk verbeterd. Na 1800, toen de kerk bouw vallig begon te worden en bovendien ook lang zamerhand te klein werd, rijpte het plan een nieu we kerk te bouwen. Door bijdragen van pastoor en parochianen en met steun van Rijk en Provincie kon in 1843 het plan worden uitgevoerd. De nieuwe kerk met aangebouwde pastorie kwam evenwijdig aan de Brinklaan, zuidelijk van de tegenwoordige Sint Vituskerk. Het was een eenvoudig gebouw met voor op het dak een torentje. De inwijding vond plaats op 11 Juli 1844. De oude schuilkerk verkocht men aan de Ned. Hervormde Gemeente, die er een pastorie van maakte. De Katholieken zullen weinig vermoed hebben dat hun nieuwe kerk binnen de 40 jaren al weer te klein zou zijn. Vooral na 1874 steeg het aantal parochianen dusdanig, dat omstreeks 1880 alweer aan een nieuwe kerk moest worden gedacht. De bekende bouwmeester Dr. P. J. H. Cuypers kreeg toen opdracht de plannen voor een kerkgebouw te ontwerpen. Reeds op 22 Februari 1883 geschiedde de aanbesteding van de nieuwe kerk, die 16 Juni 64

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 77