versum. Door de verbouwing van de vesting Naar- den tegen het einde van de 17 de eeuw verviel de Amersfoortsche weg door Bussum en kwam er een nieuwe weg van Naarden naar Amersfoort die langs het Sint Janskerkhof leidde. Nog in de 17 de eeuw was het land ten noorden van Bussum hoog gelegen en met heide begroeid. Voor defensieve doeleinden werd na 1673, behalve het veranderen van de vesting Naarden, besloten de hooge zandgronden oostelijk en zuidelijk van de stad voorbij de Oener- of Ondersloot af te graven. Met dit afgraven werd in het begin van de 18de eeuw een aanvang gemaakt. Het afgegraven zand werd bestemd voor (erreinophooging in Amsterdam en voor ballast van schepen. Vele Bussummers von den in de zanderij een nieuwe bron van inkomsten. Door deze afzanding is het landschap tusschen Bus sum en Naarden totaal gewijzigd. De afgegraven gronden werden voor tuinbouw en veeteelt bestemd. De Kerkhervorming kreeg in Bussum weinig vol gelingen. Nog in de eerste helft van de 19de eeuw was de meerderheid der bevolking Roomsch- Katholiek. Toen sedert 1581 het uitoefenen van den Katholieken godsdienst in het Gooi ver boden werd en kerken en kapellen door de Pro testanten in gebruik werden genomen, kwam er een moeilijke tijd voor de Bussumsche Katholieken. Vóór de Reformatie was er in Bussum geen kerk, zoodat de Bussummers in Naarden ter kerke gin gen. Wel bezat het dorp een kleine kapel, die waar schijnlijk uit de late middeleeuwen dagteekende. In 1581 werd de kapel voor Protestantsche kerk bestemd. Als zoodanig heeft het gebouwtje echter weinig dienst gedaan, wegens het zeer geringe aan- 63

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 76