bleven 17de-eeuwsche boerderijen, die vooral noor delijk van de Havenstraat zijn te vinden. Ook enkele 17de-eeuwsche arbeiderswoningen zijn in Huizen nog aan te treffen. Een merkwaardige 17de-eeuwsche gevel heeft het huisje in de Visschersstraat no. 26. Het is jammer dat de gevel van dit huisje door latere verbouwin gen heeft geleden. De rood baksteenen gevel heeft een versiering van gelen (Frieschen) baksteen. Door middel van diezelfde soort gele steen is een jaar tal aangebracht dat door een verbouwing het derde cijfer heeft verloren. Het grootste deel van het jaar tal is dus bewaard gebleven, namelijk 16 5. Vermeldenswaard is nog de trapgevel van het huis Voorbaan no. 48. Aan de Havenstraat ter hoogte van de Visschersstraat herinnert de Molenberg aan den standerdmolen, die daar gestaan heeft. Deze molen is thans te bezichtigen in het park van het Openluchtmuseum te Arnhem. Het is jammer dat de typische kleederdracht der oorspronkelijke Huizer bevolking langzaam maar zeker aan het verdwijnen is. De moderne tijd laat natuurlijk ook zijn invloed op het oude dorp gelden. De meisjes en jonge mannen dragen liever niet meer de uitzonderlijke kleeding en willen als andere menschen „gewoon" gekleed gaan. Vooral onder de vrouwen echter zijn er nog vrij veel die de oude dracht trouw blijven. Des Zondags na kerktijd, als het Huizer gezin aan het wandelen gaat, is het een vreemd gezicht moeder de vrouw te zien in vol ledige Huizer dracht naast vader en de kinderen in hun min of meer moderne confectie-pakjes. De Hui zer dracht zooals die nu nog voorkomt is echter niet zoo erg oud en dateert pas van het einde der 19de 56

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 69