Ned. Hervormden van de rechtzinnige richting. Bij de doleantie in 1883 hebben zich betrekkelijk weinigen van de Hervormde Gemeente afgeschei den. Door de vestiging van forensen enz. is natuur lijk het aantal andersdenkenden toegenomen, maar zelfs nu nog maken de rechtzinnig Hervormden een groote meerderheid van de Huizer bevolking uit. Er zullen weinig gemeentebesturen in ons land zijn, die zoo dikwijls zijn verhuisd als dat van Huizen. In de 18de eeuw vergaderde het dorpsbestuur in het „Rechthuis", dat tevens als herberg diende. Hier woonde ook de schout. Het huis, Achterbaan 24, waar tegenwoordig een slagerij gevestigd is, noemt men wel het schoutenhuis. Mogelijk is hier het „Rechthuis" geweest. Sedert het begin van de 19de eeuw had het gemeentebestuur geen eigen verga derplaats. Men huurde hier of daar een lokaal. Zoo werd van 1 November 1872 tot 1 Augustus 1875 een gedeelte gehuurd van het huis, Zeeweg no. 5. Dit huis, waarin thans een antiquair gevestigd is, dateert waarschijnlijk uit de 18de eeuw, maar is in 1807 voorzien van een fraaien voorgevel, die nog een volkomen Louis XVI karakter heeft. Boven de deur is een steen ingemetseld met het opschrift: „Den 15 Maart 1807 heeft Willem Voorthuisen oud 14 iaaren de eerste steen van dese gevel ge legd". De gevel is nog geheel intact. Ook inwendig is het huis nog in den staat gebleven waarin het in 1807 is gebracht. Na 1875 vestigde het gemeente bestuur zich weer in verschillende andere huizen. Eindelijk op 17 Juni 1889 werd besloten een ge meentehuis te doen bouwen. Hierin zou dan tevens het post- en telegraafkantoor gevestigd worden. De architect W. Kooij te Huizen kreeg opdracht het 54

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 67