weeshuis te Huizen. De stichting van het weeshuis kwam in 1869 tot stand. In den voorgevel van het vrij groote gebouw staan boven den ingang een weesjongen en -meisje afge beeld en daartusschen de watersnood-bijbel op den lezenaar. Tegen het einde van de 18de eeuw telde men in Huizen meest Gereformeerden (Hervormden), ver der veel Doopsgezinden en enkele Roomsch-Katho- lieken. De Doopsgezinden hadden toen een kerk gebouw of Huis van Vermaning. Dit gebouw be staat nog en dient nu als woonhuis. Het huis staat met een zijgevel aan de Havenstraat. De oostelijke gevel, die het best te zien is uit de Achterbaan, heeft bovenin een steen met het opschrift: Religioni Consecrata A°. MDCCXXVII. In de 19de eeuw was het aantal Doopsgezinden in Huizen zoo sterk teruggeloopen, dat het kerkgebouw moest worden gesloten. De laatste godsdienstoefening werd ge houden op 7 Maart 1834. Toen in 1877 te Hilversum een Doopsgezinde Gemeente gesticht werd, zijn een jaar later de kerkelijke voorwerpen van de voor malige Doopsgezinde Gemeente te Huizen afkom stig, naar de nieuwe Hilversumsche kerk overge bracht, alwaar deze voorwerpen zich nog bevinden. Omstreeks 1875 waren er in Huizen nog maar twee Doopsgezinden overgebleven. In dien tijd bedroeg ook het aantal Roomsch-Katholieken te Huizen niet meer dan twee. Deze twee Katholieken, een bejaard echtpaar, gingen in Blaricum ter kerke. Om die beide menschen niet dat heele eind te laten loopen, brachten de Huizers om beurten de oude luidjes met paard en wagen naar hun kerk te Blaricum. Overigens bestond de bevolking van Huizen uit 53

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 66