voor kaarsen en lampen. Ook deze producten wer den hoofdzakelijk in Amsterdam verhandeld. Pas in de derde plaats kwam de visscherij. Uit de ligging van het dorp valt op te maken dat het oor spronkelijk visscherij niet als bestaansmiddel heeft gekend. Indien Huizen van het begin af een vis- schersdorp ware geweest, zou het veel dichter aan zee hebben gelegen. Behalve dat het dorp dus ta melijk ver van zee ligt, is het langen tijd van een haven verstoken gebleven. Dat Huizen zich toch tot een visschersdorp kon ontwikkelen is te danken aan de verbouwing van de vesting Naarden sinds om streeks 1680. Volgens oude privilegiën had Naar den het recht van vischvangst en mocht tusschen Muiden en Kampen alleen in Naarden visch ter markt worden gebracht. Sinds 1411 bezat Naarden een haven, waardoor de visschers de stad goed kon den bereiken. De verbouwing van de vesting maakte het noodzakelijk de haven af te sluiten. Dit gebeur de in 1683. Sedert dat jaar verplaatste de visscherij zich naar Huizen. Het gemis van een haven bracht vele moeilijkheden met zich. De visschersvaartuigen moesten wegens zeer geringe diepte van de zee bij Huizen op grooten afstand van de kust verwijderd blijven. Om de vaartuigen te bereiken had men van het dorp eerst een flink eind af te leggen voor men aan het strand kwam en daarna moest men nog ongeveer een kwartier door de zee waden om bij de schepen te komen. Dit gebeurde dan met paard en kar. Om den tocht door het water gemakkelijker te maken had men een weg van steenen in zee aan gelegd. Toen de visscherij sedert het einde van de 18de eeuw meer tot ontwikkeling kwam, heeft men al gauw de plannen uitgewerkt tot aanleg van een 49 De Gooische Dorpen 4

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 62