veld" stond het landhuis van Joan Stachouwer, Vrijheer van Schiermonnikoog. Deze Joan Stachou wer is waarschijnlijk in Blaricum overleden, want een grafzerk met diens naam en wapen er in uit gebeiteld (doch zonder jaartal), is aangebracht te gen het muurtje dat het kerkhof van de Blaricum- sche Herv. kerk aan de oostzijde begrenst. De graf steen bevond zich vroeger ongeveer midden op de plek waar het koor der kerk geweest is. Het land huis dat op het „Slot-veen" gestaan heeft, heette „Ruysdael", en moet nog in het eerste kwart van de 18de eeuw bewoond zijn geweest. De verdwenen landgoederen buiten beschouwing gelaten, is „Jagtlust" wel de eerste buitenplaats van Blaricum. „Jagtlust" werd in 1871 gebouwd voor de heeren Haverkamp, die steenovens hadden op gericht bij Blaricum en bij Huizen. Als grondstof voor de steenen werd leem gebruikt. Dit bedrijf heeft slechts een kortstondig bestaan gehad, daar het niet loonend genoeg was. Evenals Laren, kan ook Blaricum bogen op het bezit van een uitzichttoren. Deze bevindt zich op den Tafelberg. De Tafelberg dankt zijn naam aan een ronde steenen tafel die er vroeger stond en waarin de namen gebeiteld stonden van 58 plaatsen, die men van den berg kon zien. De Tafelberg heette ook wel Kooltjesberg. Deze naam is misschien ont staan doordat in vroeger tijd des avonds op den berg een „kooltje" vuur werd ontstoken, dat van de Zuiderzee af goed zichtbaar was. De Kooltjes- berg vervulde aldus dezelfde functie als tegen woordig een vuurtoren. Blaricum is evenals Laren een gezocht oord voor beeldende kunstenaars. Maar behalve deze vestig- 46

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 57