niet bekend. De timmerman Huysman kreeg om streeks 1827 opdracht een nieuwe kerk te bouwen ter vervanging van de oude schuurkerk. Tot het gereedkomen van hun kerk hebben de Katholieken toen hun godsdienstoefeningen in de Hervormde kerk mogen houden. De kerk van Huysman is om streeks 1865 vervangen door een grooter kerkge bouw, naar het ontwerp van den architect dr. P. J. H. Cuypers. In 1937 is deze kerk vernieuwd en ver groot volgens ontwerp van architect C. Hardeman. De toren is echter op den ingang na ongewijzigd gebleven. In de kerk valt een houten laat 15de- eeuwsch Pieta-beeld te bewonderen, dat in het be gin van de 18de eeuw bij verlegging van den Koe dijk bij Huizen is gevonden. Eenige jaren geleden is het beeld gerestaureerd door den heer Jan Eloy Brom te Utrecht. Het beeld staat op een plaat van Gobertanger steen, die gevonden is in den vloer van den toren der Ned. Herv. kerk tijdens de restauratie van 1934. De steenen plaat die voorzien is van vijf kruisjes, symboliseerende Christus' wonden, is vol gens sommigen een altaarblad, terwijl anderen er den deksteen van een priestergraf in meenen te zien. Blaricum telt nog een vrij groot aantal oude boer derijen, waarschijnlijk zelfs meer dan Laren. Ze zijn voornamelijk te vinden in het noord-oostelijk ge deelte van het dorp. In het weiland achter de R.K. kerk herinneren de benamingen „Stachouwers-veld" en het „Slot- veen" aan het feit dat hier oudtijds twee aanzien lijke landhuizen hebben gestaan. Beide landhuizen of hofsteden moeten respectievelijk in de 17de en 18de eeuw zijn afgebroken. Op het „Stachouwer- 45

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 56