Vele andere bekende schilders en schilderessen zoo als Aug. Allebé, Jan van Essen, Arina Hugenholtz, J. S. J. Kever, Wally Moes, Willem Steelink, kwa men veel in Laren werken of er zich vestigen. Voor al na 1900 ontwikkelde Laren zich tot een alom bekend kunstenaarsdorp. Tot het einde der 18de eeuw behoorde Blaricum gerechtelijk onder Laren, hoewel het dorp sedert onheuglijke tijden een eigen bestuur had. Een volle dige scheiding met Laren kwam in 1795 tot stand. Evenals Laren telde vroeger ook Blaricum weinig Hervormden. Dezen kregen sinds 1581 de kerk in gebruik, terwijl de Katholieken, gelijk elders in het Gooi, langen tijd genoodzaakt werden in het geheim hun godsdienstoefeningen te houden. De oude kerk is waarschijnlijk in het begin van de 16de eeuw gebouwd, mogelijk ter vervanging van een kapel. Volgens een oude beschrijving werd Blari cum op 26 Maart van het jaar 1696 door een groo- ten brand geteisterd. Binnen twee uur tijds zouden meer dan 30 huizen alsmede de kerk en toren, in de asch zijn gelegd. Bij die gebeurtenis zouden de grafzerken in de kerk door de hitte in stukken zijn gebroken. Het is echter bevreemdend, dat het uit 1661 dateerende eikenhouten doophek en de onge veer even oude preekstoel niet door dien brand ver nield zijn. In dit verband is ook opmerkelijk, dat blijkens een mededeeling in het „Kabinet van Ne- derlandsche en Kleefsche Oudheden" (1727—'33) nog in 1714 in den toren een klok hing met het j aar tal 1514. Het lijkt ons daarom het meest waar schijnlijk dat, ofschoon die geweldige brand van 1696 wel een historisch feit is, de verwoes- 43

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 52