pla^ant gevonden in den nieuwen Larenschen wa tertoren, een stoer bouwwerk van den architect Wouter Hamdorff. Voor een geringen toegangsprijs kan men den toren beklimmen. De vermoeiende klimpartij wordt ruimschoots beloond, want van den toren valt een prachtig vergezicht te genieten. De eerste kunstenaar die de schilderachtigheid van Laren „ontdekte", was Jozef Israëls. Dat is om streeks 1874 geweest. Israëls heeft echter maar kort in Laren vertoefd en er enkele binnenhuisjes ge schilderd. Logies genoot hij in de oude herberg „De Vergulde Postwagen", waar men toentertijd alleen in bedsteden slaapgelegenheid kon verschaffen. Ook Neuhuys en Mauve hebben in deze herberg gelogeerd. In later tijd heeft Jan Hamdorff de oude herberg geheel gemoderniseerd en tot een waar kunstenaarscentrum gemaakt, vooral door het in richten van tentoonstellingsruimten. Hotel „Ham dorff" kreeg toen spoedig een groote vermaardheid. Nog steeds exposeeren de Gooische kunstenaars bij voorkeur in „Hamdorff", wegens het groote aantal bezoekers die de tentoonstellingen daar trekken. De beroemdste schilder van het Larensche binnen huis, Albert Neuhuys kwam in 1877 voor het eerst in Laren en heeft er sindsdien tot aan zijn dood in 1914 veel gewerkt. Anton Mauve, door Neuhuys op Laren opmerkzaam gemaakt, leerde de pittoreske schoonheid van het dorp pas in 1882 kennen. Hij vond in Laren en omgeving zoo'n rijk arbeidsveld, dat hij er zich in 1886 metterwoon vestigde in de villa Ariètte aan den Naarderweg. Hoewel hij slechts korten tijd in Laren heeft gewerkt (hij over leed reeds in 1888) is hij toch de grootste kunste naar van het Larensche landschap geworden. 42

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 51