Ondanks het feit dat in Laren den laatsten tijd de sloopwoede erg geheerscht heeft en misschien nog heerscht, zijn er toch vrij veel oude boerderijen overgebleven. Ook van de zeer schilderachtige oude arbeidershuisjes bestaat nog een tamelijk groot aan tal. Om oude landelijke bouwkunst te bewonderen is vooral een wandeling in de omgeving van het Zevenend aan te bevelen. Tot een der oudste La- rensche boerenhuizen behoort wel dat aan het begin van den Melkweg. Het huis moet, naar architecto nische details te oordeelen, uit het midden van de 17de eeuw dateeren. Laren is het eenige Gooische dorp dat nog in het gelukkige bezit is van zijn ouden korenmolen, een achtkantige bovenkruier, zoo genoemd omdat alleen het bovenste gedeelte van den molen omkruibaar is. De molen staat in het zuiden van het dorp op den hoek van Molenweg en Engweg. Het eerste groote landhuis bij Laren is omstreeks 1835 gebouwd voor Jhr. Mr. C. Backer op Laren- berg of Laarderhoogte. Deze Jhr. Backer meende zich verdienstelijk te maken door het uitwerken van plannen om de Gooische heide te doen ontginnen. Gelukkig zijn die plannen niet uitgevoerd. Ten zuiden van het landhuis van Jhr. Backer kwam in 1879 het bekende Paviljoen Larenberg. Voor de fundamenten werden steenen gebruikt, afkomstig van de in datzelfde jaar gesloopte Hooge Sluis te Amsterdam. Aan het paviljoen werd voor het eerst in Nederland Amerikaansch grenenhout toegepast. In 1934 is het paviljoen afgebroken. Het gebouw had een hoogen uitkijktoren, die echter reeds ver scheidene jaren vroeger was gesloopt. De uitzicht toren van „Larenberg" heeft een waardigen rem- 41

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 50