zetten. Het Jansenisme heeft dan ook in Laren vrij wel geen volgelingen gekregen. Anders ging het echter in Hilversum, waar ongeveer de helft der Katholieken de nieuwe leerstellingen aanvaardde. De Jansenisten daar behielden het kerkhuis, zoodat sindsdien de Roomschen van Hilversum veelal in Bussum of Laren ter kerke gingen. Het Larensche kerkhuis werd toen spoedig te klein, zoodat in 1760 een eind voorbij het Zevenend, aan den Smeekweg, een nieuwe kerk met pastorie werd gebouwd, even eens weer met het uiterlijk van een boerenhuis. De voormalige pastorie bestaat nog, het is het huis Smeekweg no. 6. De bewoners waren zoo vriendelijk ons in den achtermuur van het huis een tweetal nissen te toonen. Klaarblijkelijk zijn deze nissen een overblijfsel van de schuurkerk die tegen de pastorie was gebouwd. De Larensche Katholieken zouden pas in de 19de eeuw een „echte kerk" krijgen. Die kerk werd aan den Brink gebouwd en den 14den October 1845 ingewijd. De kerkingang was oorspronkelijk aan de oostzijde en het priesterkoor dus aan de westzijde. In 1882 werd de kerk georiënteerd, zoodat toen het koor naar de oostzijde werd verplaatst en de ingang in het westen kwam. Als zoodanig zullen velen zich nog wel dit kerkgebouw herinneren. Het was wel geen bouwwerk dat aanspraak op groote schoonheid kon maken, maar het paste volkomen in de eenvou dige omgeving. Dit laatste kan niet gezegd worden van het groote kerkgebouw met twee torens dat in 1924 in de plaats van de oude kerk is gekomen. De nieuwe Sint Janskerk, een ontwerp van den archi tect Wouter te Riele, op zichzelf een mooi gebouw, behoort eigenlijk thuis in een moderne stadswijk. 40

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 47