kerk vervangen door een steenen bouwwerk. Lan gen tijd diende deze kerk als parochiekerk voor Bus- sum, Hilversum, Laren en Blaricum. Sinds 1350 kwam Bussum echter onder de parochie Naarden, terwijl in 1416 Hilversums kapel tot parochiekerk werd verheven, zoodat de oude Sint Janskerk alleen nog dienst deed voor Laren en Blaricum. Maar toen deze dorpen ieder een kapel kregen en deze kapellen in het begin van de 16de eeuw ook werden verhe ven tot parochiekerken, raakte de oude kerk geheel buiten gebruik en werd sindsdien bouwvallig. De tot parochiekerk verbouwde kapel van Laren is de tegenwoordige Ned. Herv. kerk. Op den meest oostelijken gewelfbalk in de kerk staat het inschrift: Dies lambertus 1521 Mr lubbertus XVCXXI. Hier uit meent men te moeten opmaken dat zekere bouw meester Lubbertus den kerkbouw voltooid heeft op Sint Lambertusdag (17 September) van het jaar 1521. Het gebouw heeft tot 1581 als Roomsch- Katholieke kerk dienst gedaan, terwijl het nadien door de Protestanten in gebruik is genomen. De kerk heeft aan de westzijde een fraaien toren van drie geledingen, waarvan de bovenste geleding achtzijdig is. Oorpronkelijk had de kerk een koor. Dit is echter afgebroken, waarschijnlijk in 1817, toen de straatweg naar Naarden werd aangelegd. Later in de 19de eeuw werd de kerk bepleisterd. Als eigendom van de burgerlijke gemeente is de toren gelukkig voor bepleistering gespaard geble ven. Dank zij de restauratie in 1926 onder leiding van den plaatselijken architect C. de Graaf en den architect van Rijksmonumentenzorg H. Onnes is de kerk weer van de ontsierende pleisterlaag ontdaan. Tevens is toen de kerkingang, die sinds de 19de .36

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 41