van Laren. (Eerstgenoemde plaats verkreeg in 1424 zelfstandigheid.) Het oudste gedeelte van Laren is ongetwijfeld de ruime Brink met omgeving. Oorspronkelijk diende de Brink wellicht als vergaderplaats. Misschien werd in lang vervlogen tijden bij dreiging van krijgsovervallen de Brink ook gebruikt om het vee, dat op de gemeenschappelijke weiden graasde, bij een te brengen en zoo eenigszins tegen rooverijen te beveiligen. Alsdan zou de nog bestaande waterkom, die den eigenaardigen naam Coesweerd draagt, tot drenkgelegenheid zijn gebezigd. De Brink was vroe ger beplant met hoog opgaande iepen, die echter door iepziekte aangetast werden, zoodat ze gerooid moesten worden. Op een hoogte vrij ver buiten het dorp ligt het Sint Janskerkhof1). Dit is wel de eerbiedwaardigste plek van Laren, want hier heeft de eerste Christenkerk van het Gooi gestaan. De hoogte moet volgens over levering een heidensche offerberg zijn geweest. Mo gelijk zou dan de jaarlijksche Sint Jansprocessie op 24 Juni aan een gekerstende Germaansche plechtig heid herinneren, immers bij kerstening van een landstreek werden wel enkele heidensche plechtig heden en gebruiken in eere gehouden, na eerst na tuurlijk in Christelijken geest gewijzigd te zijn. Om trent de stichting der kerk en het ontstaan der pro cessie bestaan nog twee zeer oude legenden. De eerste Gooische kerk was gewijd aan Sint Jan en waarschijnlijk uit hout opgetrokken. Later is de 35 -1) Bij het Sint Janskerkhof komen eenige oude wegen samen. Deze zijn de doodwegen, waarover vroeger de dooden uit de naburige dorpen naar hun laatste rustplaats op het kerkhof gebracht werden.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 40