verbouwd werd, kon men des zomers in de eng veel genieten. De velden wit bloeiende boekweit boden een fraaien en schilderachtigen aanblik. Bijna de helft van het Gooische bouwland was vroeger be stemd voor boekweit. Als gevolg van dezen aan zienlijken boekweitverbouw werden er veel bijen gehouden. De snelle toename der bevolking bracht ook een geweldige vermeerdering van den mus- schenstand. Immers waar menschen zich vestigen, daar komen ook musschen. Deze groote liefhebbers van boekweit deden menigen oogst mislukken. Sinds verscheidene jaren heeft men daarom het verbou wen van boekweit gestaakt en dientengevolge weer moest ook het bijenhouden sterk ingekrompen wor den. Hier en daar treft men nog wel enkele ver laten oude bijenschansen aan. Zoo'n bijenschans is vierkant en omgeven door een aarden walletje waarop eikenhakhout groeit. Rogge, aardappelen enz. worden nog veel in het Gooi verbouwd. Vóór de opening van den spoorweg in 1874 was het een heele onderneming om bijvoorbeeld van Amsterdam een reisje naar het Gooi te maken. Toch vertoefden hier des zomers wel enkele pen siongasten. Dezen hielden verblijf in de weinige herbergen, die er waren of ze huurden een optrekje. In tegenstelling met wat tegenwoordig den pension gasten geboden wordt, schijnen comfort en zinde lijkheid niet altijd tot de eerste deugden van de oude Gooische herbergen te hebben behoord. De herbergen zijn deels verdwenen, deels uitgegroeid tot moderne hotels, waarin weinig of niets van een oude dorpssfeer meer te bespeuren valt. Behalve in 's Graveland trof men vóór 1874 in de 30

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 33