brengst van de wol. Dat het loon van den herder niet hoog was, blijkt uit het feit dat diens weekloon omstreeks 1870 2Y2 cent per schaap was. Ongeveer 40 jaar geleden zijn de schapen van de Gooische heide verdwenen1). Het verdwijnen van de scha pen was oorzaak, dat vliegdennen de heide gingen verdringen, immers de schapen zorgden er wel voor dat jonge denneloten geen kans tot ontwikkeling kregen. Weidelandschap vindt men uiteraard het meest in het lagergelegen grensgebied van het Gooi en ver der in enkele afgegraven terreinen. Als weilanden in het Gooische grensgebied kennen wij eigenlijk alleen de gemeenschappelijke weiden of meenten, waar scharende Erfgooiers recht hebben om hun vee in te brengen. Het halen van melk van de meent ging destijds door middel van ezels, die elk een juk met aan weerszijden een blauw geschilderd melk- tonnetje droegen, alsmede midden op het juk een emmer met grooten koperen trechter. Het moet een aardig gezicht geweest zijn zoo'n rij melkezels naar of van de meent te zien gaan. Ook deze typisch Gooische melkezels behooren reeds lang tot het ver leden. Het bouwland om de Gooische dorpen, dat nog met de oude benaming Eng wordt aangeduid, is voor een belangrijk deel aan woningbouw opgeofferd. Toch is bij Laren, Blaricum en Huizen gelukkig nog vrij veel van het oude eng-landschap bewaard gebleven. Vooral toen er nog boekweit in het Gooi 29 Sinds eenige jaren is voor attractie weer een kudde scha pen op de Gooische heide te zien en is, geheel misplaatst, midden op de heide een schaapskooi met herderswoning ge bouwd van veldkeien.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 32