gesticht. De eerste kerk was wellicht uit hout op getrokken. Later werd deze kerk door een bakstee- nen bouwwerk vervangen. Tegen het einde van de 16de eeuw moest de kerk worden afgebroken. Langen tijd had deze Larensche kerk gediend als eenige parochiekerk voor de dorpen in het Gooi. Wel moet er reeds vrij vroeg in Huizen en in Hil versum een kapel zijn geweest. De bevolkingstoe name der Gooische dorpen deed pas in de 15de eeuw de behoefte gevoelen aan afzonderlijke paro chies. De overoude dorpen kregen dus eerst in de late middeleeuwen een eigen kerkgebouw. Alleen Bussum, dat na 1350 onder de parochie van Naar- den kwam, heeft het nog zeer lang met een kapel moeten doen. De oude Gooische dorpskerken nu zijn eenvoudig van bouw en vertoonen onderling veel overeenkomst. Geen der kerken is echter onge schonden bewaard gebleven. Zoo bestaat van de oude kerk van Hilversum alleen nog de toren, de kérken van Laren en Blaricum missen hun koor, terwijl de Huizer kerk door een verbouwing is ver minkt. Het Gooische landschap is vroeger veel meer open geweest en leverde dientengevolge ruimer ver gezichten op. Dit kwam doordat het Gooi toen niet alleen minder bebouwd was, maar ook nog weinig bosch had. Bovendien was de heide veel kaler dan tegenwoordig. Die kale heide was een gevolg van de schapenteelt. Schapen werden in het Gooi veel, en wel voornamelijk, voor den mest gehouden. De oude Gooische dorpen waren dan ook ondenkbaar zonder schaapskooien. Alleen Blaricum en Huizen telden naar verhouding weinig schapen. De kosten voor den schaapherder werden bestreden uit de op- 28

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 31