van het plaggenhuis zijn gevonden, terwijl verder ook enkele oude geheel door heide en dennen over groeide wegen zijn waar te nemen. Een en ander wijst er op dat hier nog meer huizen hebben gestaan, zoodat met recht van een buurtschap of nederzetting kan worden gesproken. De tijdens het onderzoek gevonden scherven maken het mogelijk de neder zetting te dateeren omstreeks de 12de eeuw. Door de vondsten op de Lange Heul zijn wij tot de overtuiging gekomen, dat de eerste boerenhuizen van het Gooi plaggenhuizen geweest moeten zijn. De plaggenhuis-traditie is blijven voortleven in de latere baksteenen huizen. Immers door een groot rechthoekig grondvlak, lage muren en een vrij hoog rieten dak, bewaren de oudere Gooische boeren huizen feitelijk nog een herinnering aan plaggen- huisbouw. Het valt niet meer na te gaan in welken tijd baksteen voor het eerst aan Gooische boeren huizen werd toegepast. Het boerenbedrijf in het Gooi was, en is meestal nog, een gemengd bedrijf van landbouw en vee teelt. Dit is trouwens karakteristiek voor de meeste zandgronden. Zonder jaarlijksche bemesting kun nen deze gronden geen voldoenden oogst opleveren, zoodat veeteelt noodig is om aan mest te komen. Het Gooische boerenhuis is er op ingericht, dat woning, stalling voor het vee en oogstschuur onder één dak vereenigd zijn. Oorspronkelijk was de woonruimte niet afgescheiden van het overige ge deelte van het huis en woonde het boerengezin als het ware tusschen het vee. De nabijheid van meer geciviliseerde streken was van invloed op den bouw van het Gooische boerenhuis en zoo kwam er reeds in de 17 de eeuw een aparte woonruimte, een voor- 23

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 26