Willem III de stad na een beleg van zeven dagen. Kort na 1680 werd een aanvang gemaakt om de vestingwerken geheel te vernieuwen, naar men meent volgens de plannen van prins Willem III. De plattegrond der vesting werd nu zeshoekig. Ten behoeve van de uitbreiding der vestingwerken moest de woonruimte in de stad worden verkleind. Ondanks verbouwingen in de tweede helft der 19de eeuw, is het laat 17de eeuwsche karakter der ves ting behouden gebleven. In het najaar van 1813, na de nederlaag van Na poleon bij Leipzig, toen de legers der Pruisen en Russen onze landsgrens naderden, werden de be langrijkste vestingen, waaronder Naarden, in staat van beleg verklaard. In Naarden gebeurde dit op 17 November 1813, denzelfden dag dat in den Haag de omwenteling begon voor de onafhankelijkheid van ons land. Tegen het einde van November reeds werd de stad door afdeelingen Kozakken belegerd. Sinds 11 December kwamen troepen uit Amsterdam onder commando van kolonel J. van den Bosch om Naarden mede te blokkeeren. De Russen trokken na enkele weken van Naarden weg. Eenige malen hadden de inwoners der naburige dorpen van uit vallen der Franschen te lijden. De weinige land huizen die zich in den omtrek bevonden werden verwoest, alsmede de bekende herberg „Jan Ta bak". Eindelijk, toen in begin Mei 1814 de com mandant van Naarden de bevestiging kreeg van het bericht dat de abdicatie van Napoleon een feit was, werd de stad overgegeven en op 12 Mei in naam van den Souvereinen Vorst door de Hollandsche troepen in bezit genomen. Gedurende de krijgsbedrijven waarin Naarden van 17 Dc Gooische Dorpen 2

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 20