wapend te begeven naar het stadhuis, de voormalige Gasthuiskerk, om den eed van trouw aan den Ko ning van Spanje af te leggen. Velen gaven aan den oproep gehoor en zoo waren binnen korten tijd eenige honderden menschen in het stadhuis bijeen. Plotseling werd de verzamelde menigte door de Spanjaarden aangevallen en op gruwzame wijze vermoord. Daarna trokken de Spanjaarden moor dend, plunderend en brandstichtend de stad door. Van Naarden bleef toen niet veel over. Slechts on geveer zestig ingezetenen wisten aan het ruwe ge weld te ontkomen. Op bevel van de Spaansche over heid moesten de wallen van Naarden worden ge slecht en werd de stad van alle privilegiën verval len verklaard. Na de bevrijding van de Spaansche overheersching werden Naardens rechten weer in eere hersteld. De spoedig herbouwde vesting vertoonde in platte grond niet meer een rechthoek doch een vijfhoek. Omstreeks het midden van de 17 de eeuw begonnen de vestingwerken door onvoldoend toezicht danig in verval te geraken. Het was dan ook geen won der dat in het oorlogsjaar 1672, toen de Franschen, Munsterschen en Keulschen de Republiek waren binnengedrongen, de Naardensche bevolking met grooten angst de naaste toekomst tegemoet zag. Nadat Amersfoort was bezet, kwam op 10 Juni 1672 een Fransche legerafdeeling de stad Naarden op- eischen. Zonder slag of stoot gaf het zwakke Naar densche garnizoen zich over. De leden der stads- regeering alsmede vele burgers hadden nog kans gezien de vlucht te nemen. Alzoo kreeg Naarden een Fransche bezetting en wel ruim een jaar. Den 13den September 1673 heroverde prins 16

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 19