troepenmacht zich verscholen in de omgeving van Maartensdijk. Bij Westbroek begon een verwoed gevecht, dat eindigde met de nederlaag der Utrech tenaren. Als herinnering aan dezen strijd bouwde men in Naarden en in Amsterdam een krijgstoren met den naam „Zwicht Utrecht". Ruim een kwart eeuw later had het Gooi veel te verduren van strooptochten der Gelderschen, tij dens het bewind van Hertog Karei van Egmond. De grootste ramp die Naarden getroffen heeft, is wel geweest de uitmoording en verwoesting door de Spanjaarden in begin December 1572. Deze ge beurtenis was een gevolg van het feit dat de Naar- densche overheid geweigerd had een Spaansche be zetting in de stad te aanvaarden. Toen het bericht kwam dat Don Frederik met zijn leger in aantocht was, vreesde men voor ernstige gevolgen der wei gering. Nadat eenige mislukte pogingen onderno men waren om alsnog met Don Frederik in onder handeling te treden, werd tenslotte een zestal auto riteiten afgevaardigd om den veldheer, die inmid dels zijn hoofdkwartier te Bussum had opgeslagen, genade af te smeeken voor de burgerij van Naar den. Onderweg ontmoetten de afgevaardigden den bevelhebber Romero, die hun de verzekering gaf dat aan hem namens Don Frederik was opgedra gen de kwestie verder te regelen. De afgevaardig den boden Romero de sleutels der stad aan en ver kregen de toezegging dat Naardens ingezetenen ongemoeid gelaten zouden worden. Onder aanvoering van Romero trokken daarop ruim 400 Spanjaarden de stad binnen. Dezen wer den rijkelijk onthaald op spijs en drank. Na den maaltijd werden de burgers opgeroepen zich onge- 15

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 18