Nardinc, ofschoon wij ons van den omvang dien de stad gehad heeft geen te groote voorstelling moeten maken. Op grond van de weinige gegevens die ons omtrent Nardinc ten dienste staan stellen wij ons voor dat het stadje zal hebben bestaan uit houten huizen, wellicht afgewisseld met plaggenhuizen, terwijl een tufsteenen kerk in Romaanschen stijl het belangrijkste bouwwerk zal zijn geweest. Nadat bij privilege van 17 Mei 1350 graaf Wil lem V vergunning had gegeven een nieuwe stad te bouwen, togen de Naarders met hulp van de bewo ners der omliggende dorpen zoo ijverig aan het werk dat binnen vijf jaar de omwalling der stad voltooid was. De plattegrond van Naarden was toen ongeveer rechthoekig. Het nieuwe Naarden werd reeds in 1356 bij een strijd tusschen Holland en het Sticht betrokken. Op last van den graaf van Holland trok Gijsbert van Nijenrode met een troep Naarders en Gooische dor pelingen op tegen de Stichtenaren, die onder aan voering stonden van Otto van Laer. Bij Soest kwam het tot een treffen. Na een verwoed gevecht, waar bij Otto van Laer sneuvelde en Gijsbert van Nijen rode ernstig gewond werd, behaalden de Hollan ders de overwinning. Van 1420—1422 was Holland wederom in oorlog met het Sticht. In het begin van den strijd werd Naarden aangevallen. De stad was echter dusda nig versterkt, dat de aanval mislukte. Hilversum moest het toen ontgelden en werd door Utrechtsche krijgsbenden geplunderd. Ondanks de krijgsbedrijven kwamen in Naarden handel en nijverheid tot bloei. Zoo ontwikkelden zich sinds de middeleeuwen belangrijke lakenweve- 13

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 16