komen in de richting van Naarden. Bij Muiderberg werden zij opgewacht door een troep Gooiers, die de uitlevering van graaf Floris eischten. Hierop heeft Gerard van Velzen den graaf vermoord, waarna de edelen kans zagen te vluchten. Omstreeks 1305 kwamen Amstelland en het Gooi onder het bestuur van den bisschop van Utrecht, Guy van Avesnes, mogelijk tengevolge van schen king door graaf Willem III. Na den dood van bis schop Guy in 1317 zijn beide landstreken weer aan het graafschap Holland gekomen. In de latere Gooische geschiedenis heeft vooral Naarden, de eenige stad van het Gooi, een belang rijke rol vervuld. Evenals bij de Gooische dorpen (met uitzondering van 's Graveland) gaat het ont staan van Naarden of Nardinc zooals het vroeger heette, terug tot in de vroege middeleeuwen. Pas in de eerste helft van de 14de eeuw moet Naarden tot stad zijn verheven. Oorspronkelijk heeft Naarden gelegen ongeveer 2 K.M. ten noord-oosten van Valkeveen, dus een eindweegs het IJselmeer in. Na de verwoesting in 1350, bij het begin van de Hoeksche en Kabel- jauwsche twisten, is de stad op de tegenwoordige plaats herbouwd. Dit bleek noodzakelijk omdat er geen voldoende maatregelen tegen het langzaam opdringende zeewater konden worden genomen. Men zou vroeger nog wel overblijfselen van Oud- Naarden boven het water hebben gezien. Tegen woordig moeten wij ons tevreden stellen met enkele langs het strand gevonden voorwerpjes en fragmen ten die van de verdronken stad afkomstig zijn. Dat het Gooi in de vroege middeleeuwen Nardinclant heette pleit wel voor een zekere belangrijkheid van 12

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 15