van Nardinclant door de abdis Godelinde aan graaf Floris V van Holland tegen een jaarlijksche uit- keering van 25 Utrechtsche ponden. Deze over dracht betrof alleen wereldlijke zaken, want de El- tensche abdij behield nog langen tijd haar kerkelijke rechten in dit gebied. Hieraan herinnert nog het feit dat de Gooische kerken die in de latere mid deleeuwen gesticht werden, in navolging van de abdij van Elten, die onder het patronaat van Sint Vitus stond, eveneens aan dezen heilige gewijd werden. Velen hebben zich beziggehouden met de vraag be treffende den oorsprongstijd der Erfgooiersmarke. Volgens Dr. D. Th. Enklaar, die hieromtrent een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld, moet de marke eerst omstreeks 1300 ontstaan zijn. Sinds het begin van de 14de eeuw wordt geleidelijk aan de naam Nardinclant vervangen door den naam Gooiland. Waarschijnlijk is Gooiland afge leid van go of gouw (landstreek). In dit geval zou dan de in later tijd veel gebruikte benaming „het Gooi" juister zijn dan „Gooiland". De gebeurtenissen eindigende met den moord op graaf Floris V hebben zich in de naaste omgeving van het Gooi afgespeeld. Op 23 Juni 1296 werd de graaf bij den Egelshoek ten westen van de Holland- sche Rading door de samengezworen edelen gevan gen genomen en weggevoerd naar het slot Kronen burg aan de Vecht. Van hieruit werd hij nog den zelfden dag overgebracht naar het slot te Muiden. De gevangenneming van den graaf werd al spoedig bij het volk bekend. Weldra omsingelde een groote menigte het slot. De samenzweerders wisten den 27sten Juni met hun gevangene uit het slot weg te 11

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 14