rechten inbegrepen, zooals opbrengsten van de be bouwde landen in den vorm van koptienden. Hoe wel de bisschop van Utrecht het kerkelijk gezag in Nardinclant uitoefende, kreeg de abdis van Elten hier eenig recht in de benoeming van priesters. Het vrij hoog gelegen centrale gedeelte van het Gooi werd nog in de vroege middeleeuwen aan de oost-, zuid- en westzijde door een uitgestrekt veen gebied omringd, dat in hoofdzaak uit oerbosschen ontstaan was. Een restant van de oerbosschen heeft zich tot het einde der 16de eeuw in de zuidelijke omstreken van Hilversum kunnen handhaven. De waarde van het veenland werd pas later in de mid deleeuwen ingezien. Zoowel Gooilanders als be woners van de naburige landstreken lieten toen rechten op dit veenland gelden. Hieruit zijn geschil len ontstaan die voor het Gooi onvoordeelige grens wijzigingen tot gevolg hadden. Het langzamerhand grooter worden van de Zuiderzee was mede oorzaak van verkleining van het Gooische gebied. In het begin van de 13de eeuw werd Gijsbrecht II van Amstel door de abdis van Elten begiftigd met eenige rechten in Nardinclant. Verder had deze Gijsbrecht van den bisschop van Utrecht in leen ontvangen: Muiden, Weesp en Diemen. Sindsdien breidde de macht der Heeren van Amstel zich snel uit, zoodat conflicten met het Sticht van Utrecht en met het graafschap Holland, die eveneens naar machtsuitbreiding streefden, niet konden uitblijven. Zoo werd in 1260 slag geleverd in de Eng bij Soest, waarbij de mannen van Nardinclant mede betrok ken werden. De conflicten eindigden tenslotte met den ondergang der Heeren van Amstel in het jaar 1280. In datzelfde jaar geschiedde de overdracht 10

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 13