een typisch Frankisch urntje gevonden. Deze vond sten duiden op de waarschijnlijkheid van een Fran kische nederzetting die ongeveer ten oosten van Hilversum geweest moet zijn. Overigens had het Gooi in de' vroege middeleeuwen een gemengde bevolking van Friezen en Saksers, hetgeen blijkt uit enkele oude benamingen. De Gooische dorpen, uit gezonderd 's Graveland, danken hun ontstaan wel licht aan de eenvoudige vroeg-middeleeuwsche ne derzettingen. Volgens overlevering zou Sint Willebrord in het begin van de 8ste eeuw de Gooische bevolking tot het Christendom hebben bekeerd. Zijn eerste pre diking in het Gooi zou Willebrord dan gehouden hebben ter plaatse waar nu het Sint Janskerkhof is. Immers, hier zou oorspronkelijk de belangrijkste Germaansche offerplaats uit de omgeving geweest zijn en dergelijke offerplaatsen werden vooral uit verkoren door de eerste Christenzendelingen om het nieuwe geloof te prediken. Waarschijnlijk kort na de invoering van het Christendom in deze stre ken is op de voormalige heidensche offerplaats het eerste kerkje in het Gooi verrezen, gewijd aan Sint Jan. In het midden van de 10de eeuw behoorde het Gooi, toen Nardinclant (d.i. land van Naarden) geheeten, tot het bestuursgebied van Wichman, graaf van Hameland (aan den rechter Rijnoever bij Zeve naar). Deze graaf Wichman stichtte te Elten een nonnenklooster, waarvan een zijner dochters, Luit garde genaamd, abdis werd. In het jaar 968 schonk graaf Wichman, met bekrachtiging van keizer Otto I, aan het klooster eenige bezittingen, waar onder Nardinclant. Hierbij waren landsheerlijke 9

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 12