Aan kerken heeft 's Graveland alleen een Ned. Hervormde kerk en een Gereformeerd kerkje. Laatstgenoemd kerkje is kort na de afscheiding van 1834 gebouwd en in later tijd wat gemoderniseerd. De Hervormde kerk is een goed voorbeeld van 17de-eeuwschen Protestantschen kerkbouw. De kerk heeft een kruisvorm en dateert uit het jaar 1658. Het gebouw kenmerkt zich door den soberen stijl van het klassicisme, dat omstreeks het midden der 17de eeuw in Noord-Nederland veel ingang begon te vinden. Opmerkelijk is het, dat zich aan de voorzijde van het gebouw geen vensters bevinden. Midden op het dak staat een houten torentje, waar in een door de gebroeders Hemony in 1655 gegoten klok hangt. De pastorie staat naast de kerk en is een groot en statig huis, ongeveer even oud als de kerk. Om streeks 1770 is deze gebracht in den staat zooals wij haar nu kennen. Het gebouw is tegenwoordig (1942) in gebruik als distributie-kantoor. De grond waar op kerk en pastorie staan, behoorde oorspronkelijk aan het landgoed „Hilverbeek". Tegenover de kerk stond vroeger het Rechthuis, dat tevens als herberg dienst deed. Dit Rechthuis is omstreeks 1895 afgebrand. Het raadhuis van 's Graveland, staande naast hotel „Het Wapen van Amsterdam", dateert uit 1869 en is een vrij onopvallend gebouw. Slechts weinig oude burgerhuizen zijn in min of meer ongerepten staat gebleven. Gevelfragmenten uit de 17 de en 18de eeuw kan men echter in 's Gra veland nog vrij veel aantreffen Halverwege den weg langs de vaart naar Hilver sum staat een oud huis dat met drie gevelsteenen 97 De Gooische Dorpen 7

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 118