eeuw vervangen door ramen met kleine ruitjes. Naast „Trompenburgh" ligt „Gooilust". Dit land goed is tegen het einde van de 18de eeuw gesticht door den laatsten Baljuw van Gooiland, Mr. G. Corver Hooft. Het statige hoofdgebouw, dat in so- beren Hollandschen Louis XVI-stijl is opgetrokken, is van den weg af niet zichtbaar. De vorige eige naar van „Gooilust", de heer F. E. Blaauw, had het park als een dierentuin ingericht. In het bijzonder hield de heer Blaauw van vogels, waarvan men de zeldzaamste soorten in het park kan aantreffen. De dieren huisden in ruime hokken of kooien en ge noten een uitstekende verzorging. Na den dood van den heer Blaauw is het landgoed enkele jaren ge leden in het bezit gekomen van de „Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten", welke Vereeni ging ook de bekende 's Gravelandsche buitenplaats „Hilverbeek" in eigendom heeft. Van deze buiten plaats is het huis fraai gelegen aan den weg van 's Graveland naar Hilversum, de Leeuwenlaan. Het huis dateert uit het tweede kwart van de 18de eeuw. Jammer is het, dat door verbouwing in de 19de eeuw het huis iets van zijn oorspronkelijke schoon heid heeft ingeboet. Aan de Leeuwenlaan, schuin tegenover „Hilver beek", valt een in ongerepten staat verkeerenden 18de-eeuwschen theekoepel te bewonderen. Een sierlijk monumentje dat volkomen in de omgeving past. Het behoort bij de buitenplaats „Land en Bosch", waarvan het huis echter vrij modern is. Een mooie buitenplaats aan de Leeuwenlaan is nog „Jagtlust", waarvan het huis, dat dicht aan den weg staat, een 18de-eeuwsch aspect vertoont, hoe wel het pas omstreeks 1880 is gebouwd. 96

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 113