vorm herbouwen, dat toen het aanzien verkreeg zooals het nu nog is. Oorspronkelijk was het geheele gebouw door een vijver omringd. In de 19de eeuw is echter een gedeelte van dien vijver bij de oost zijde van het huis gedempt. Hier is toen een tuin aangelegd. „Trompenburgh" bestaat uit twee ge deelten, die door een vrij smallen vleugel aan elkaar verbonden zijn. Het gebouw is van baksteen opge trokken, hetgeen echter alleen aan de lage onder verdieping te zien is, want de bovenverdieping heeft een houten bekleeding. In het oostelijk ge deelte, dat een rechthoekig grondvlak heeft, bevin den zich de woonvertrekken en is ook de ingang. Op het dak zijn trappen en terrassen aangebracht. Het westelijk gedeelte van het gebouw wordt ge vormd door een grooten koepel, die in grondvlak achthoekig is. Naar de windstreken gericht zijn vier korte vleugels aan den koepel gebouwd. De nissen van de onderverdieping van den koepel zijn voor zien van beelden. In het midden de Faam, en aan weerszijden Flora, Bacchus, Ceres en Pluto. De schoorsteen midden op het koepeldak draagt een fraaie versiering van smeedwerk, waarboven een windwijzer prijkt die het model heeft van een 17 de eeuwsch oorlogsschip. Inwendig is „Trompenburgh" nog vrijwel geheel in den oorspronkelijken staat gebleven. Vooral be zienswaardig is de koepelzaal, die rijk beschilderd is met allegorische voorstellingen e.d. Het is een geluk dat het gebouw sinds eenige jaren in bezit van het Rijk is gekomen, waardoor het be houd van het monument gewaarborgd is. Kort ge leden is „Trompenburgh" gerestaureerd. Onder meer zijn de groote ramen uit het begin van de 19de 95

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 112