Naast „Schaepenburgh" ligt „Boekesteyn". Het huis van dit landgoed dateert uit omstreeks 1720 en heeft op de ramen na, die in het begin van de 19de eeuw vernieuwd zijn, weinig veranderingen onder gaan. Alleen is in 1920 aan de zuidzijde van het huis een stuk bijgebouwd en toen is ook de burcht achtige toren verrezen. Het zal menigeen opgevallen zijn, dat 's Graveland niet rijk is aan fraaie inrijhekken. Het landgoed „Spanderswoud" heeft evenwel een bijzonder sier lijk inrijhek, dateerend uit de eerste helft van de 18de eeuw. Dit hek is echter pas omstreeks 1880 daar geplaatst en moet uit de Vechtstreek afkom stig zijn. Een der bekendste landhuizen is wel „Trompen- burgh". Het was geen geschenk van de Staten van Holland aan Gornelis Tromp als blijk van waar deering voor den lande bewezen diensten, zooals algemeen beweerd wordt, doch is door Tromp zelf uit eigen middelen gesticht. (Wij danken deze me- dedeeling en trouwens ook enkele andere aan Dr. L. A. Boerée, die een speciale studie van 's Graveland heeft gemaakt.) Nog in het begin van de 18de eeuw heette het landgoed „Syllisburgh", doch een latere bewoner gaf het den naam „Trompenburgh". Naast het buitenverblijf van Tromp lag „Spiegelrust", het landgoed van Tromps echtgenoote, vrouwe Mar- garetha van Raephorst. In 1672 toen 's Graveland veel te verduren kreeg van invallen der Fransche troepen, hadden vooral „Spiegelrust" en „Syllis burgh" van plunderingen te lijden. Het jaar daar op, bij een uitval der Franschen uit Utrecht onder nomen, werden beide landhuizen verwoest. Enkele jaren later liet Tromp zijn landhuis in anderen 94

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 111