den. Als gevolg hiervan telt die weg eenige tame lijk hooge bruggetjes, die het aspect van het dorp ten goede komen. De landhuizen zijn meestal een heel eind van den weg af gelegen en soms door park- aanleg aan het oog onttrokken. De strook grond tusschen den weg en de 's Gravelandsche vaart is de woonplaats der burgerbevolking. Deze strook vormt dus de eigenlijke dorpsbuurt en is zoo smal, dat de voorzijden der huizen vlak aan den weg lig gen en de achterzijden vrijwel direct aan het water, dus zonder veel tuingelegenheid. In den oorspron- kelijken aanleg van 's Graveland, die nog goed be waard gebleven is, zien wij 17 de eeuwsche tegen stellingen duidelijk gedemonstreerd; voor den groo- ten Heer vrijwel alles, voor den kleinen man bijna niets. De landgoederen maken vanzelfsprekend de groot ste aantrekkelijkheid van 's Graveland uit, vooral door hun rijkdom aan natuurschoon. Maar ook de oude landhuizen bieden door hun ligging, bouw of geschiedenis veel aanlokkelijks. In het Noordereinde van 's Graveland ligt het mooie landgoed „Schaepenburgh", dat in de 17 de eeuw gesticht is door Gerard Schaep, Burgemeester van Amsterdam en Ambachtsheer van Kortenhoef. In 1666 kwam de buitenplaats door het overlijden van Gerard Schaep in het bezit van diens neef Abel Mattijsz. Burgh. De naam van dit landgoed her innert dus zoowel aan Schaep als aan Burgh. Het landhuis is in de 19de eeuw geheel verbouwd. Voor het huis staat aan weerszijden een groot stalgebouw, hetgeen den aanblik van het huis niet ten goede komt. Een fraai inrijhek geeft toegang tot het land goed. 93

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 110