Voor de kinderen was het op Vastenavond een heel feest; dan trokken ze met den rommelpot langs de huizen. De opening van den spoorweg in 1874 bracht een algeheele verandering in Hilversum te weeg, want het dorp werd door zijn schoone omgeving een pen sionplaats bij uitnemendheid. Reeds in den zomer van 1874 werden er in Hilversum met veel moeite ruim 700 pensiongasten geherbergd, terwijl een groot aantal moest worden teleurgesteld. Velen kwa men in het dorp ook herstel van gezondheid zoeken. In 1876 werd op den Trompenberg het eerste Ne- derlandsche herstellingsoord (nu Palace Hotel) ge opend, dank zij vooral het ijveren van dr J. F. van Hengel. Maar reeds spoedig kwamen zich in Hil versum ook forensen vestigen. Binnen korten tijd breidde Hilversum zich geweldig uit. Daarbij kwam nog dat sedert het einde van de 19de eeuw de plaatselijke industrie tot grooten bloei kwam, vooral doordat nieuwe fabrieken opgericht, of van elders naar hier overgebracht werden. De Hilversumsche fabriekswijk is tegenwoordig oostelijk van den spoorweg. Het gevolg was dat van het oude Hilversum niet veel overbleef. Toch, als wij zoo eens door Hilver sum wandelen, kunnen wij af en toe nog wel een dorpsplekje aantreffen waar de nieuwe tijd aan voorbij schijnt te zijn gegaan. Vooral in de Laan straat en omgeving zijn nog overblijfselen van het oude dorp te vinden. Hier staat bijvoorbeeld een huisje dat blijkens het in een steen uitgehouwen jaartal uit 1715 dateert. Een andere steen draagt het merkwaardige opschrift „Pas op". Volgens overlevering zou hier vroeger de beul gewoond 88

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 105