Zoo is er verder nog het eveneens schilderachtig bij den Jeker en den ouden walmuur gelegen complex gebouwtjes van het voormalige Grauwzustersklooster in den vroeger zoogenaamden Heksenhoek, dat thans tot Natuurhistorisch Museum is ingericht. Deze kloostergebouwtjes hebben levendig uitziende geveltjes met lagen van afwisselend mergel en baksteen. Zoo dagteekenen uit diezelfde eeuw tenslotte nog de voor malige tweede Minderbroederskerk, die thans verbouwd is tot paleis van Justitie en gevangenis en de oude kapel der Capucijnen, wier klooster in 1633 geheel verlaten was, omdat alle kloosterlingen 25 in getal tot den laatste toe in dat jaar hun leven opofferden voor de verzorging der pestlijders. Al deze kerkelijke gebouwen en gebouwtjes hebben ieder afzonderlijk hun eigen schoonheid en hun eigen, vaak tra gische historie. Daar het echter onze bedoeling was om slechts de voor naamste kerkelijke gebouwen uit dit tijdvak te behandelen, meenen wij met de korte vermelding van de zoo juist ge noemde te kunnen volstaan en dit gedeelte te kunnen be sluiten met de opmerking, dat Maastricht ook de typische stijlschoonheid der Barok binnen haar wallen heeft zien ontbloeien en deze in verschillende, zij het dan gedeeltelijk verminkte gebouwen tot op heden heeft weten te bewaren. §6. De kerken uit den nieuwen tijd. Voor de periode van de 18e—20e eeuw kunnen wij kort zijn, niet omdat in dit tijdvak geen fraaie kerken gebouwd zijn, maar omdat het de opzet van dit werkje en gedeelte lijk ook van de meeste in deze serie verschenen boekjes is om vooral de oudere perioden te belichten. Uit den overgang van de 17e tot de 18e eeuw dateert de reeds vermelde tweede Minderbroederskerk. Na haar volgt de Fransche of Waalsche kerk, die geheel van baksteen is opgetrokken en een typisch Protestantsch kerkgebouw is. Het Protestantsche kerkgebouw gaat van het principe uit, 84

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 99