Zij hebben zich in 1626 in Maastricht gevestigd en hun klooster dagteekent ook uit dien tijd. Een halve eeuw later, in 1672 werden klooster en kerk driemaal zoodanig door brand geteisterd, dat de herstelwerkzaamheden meer dan twintig jaar in beslag namen. De kerk, waarvan in 1686 de eerste steen werd gelegd, werd eerst in 1710 gewijd. De voorgevel, waarvan de voet uit blokken van Naam- sche steen bestaat, wordt door vier pilasters met Ionisch kapiteel in drie partijen verdeeld. Een zware, geprofileer de kroonlijst draagt een driehoekig fronton, waarbinnen zich een gebeeldhouwd reliëf bevindt, dat de Verrijzenis van Christus voorstelt. De voorgevel heeft verschillende veranderingen onder gaan. In de middenpartij bevond zich vroeger de ingang, die thans door een venster vervangen is. Daarboven geeft op den bovendorpel een tijdvers het jaartal 1709 aan. De zijtraveeën zijn smaller dan de middenpartij en hebben vroeger nissen bezeten, waarvoor later vensters in de plaats zijn gekomen. Van het rijk versierde kerkinterieur met marmeren vloer, mooie altaren en kostbare schilderijen is thans niets meer overgebleven, evenmin als van den klokkentoren. De kloostergebouwen laten in de gevels den ouden, 17e eeuwschen toestand nog gedeeltelijk onderkennen. Overi gens zijn kerk en klooster momenteel in een dergelijk ver val geraakt, dat de plannen, die ontworpen zijn om het gebouwencomplex te verbouwen ter huisvesting van de Middelbare Kunstnijverheidsschool, zoo spoedig mogelijk verwezenlijkt dienen te worden. Alleen op deze wijze is dit brokje vervallen schoonheid voor Maastricht nog te be houden. Behalve de bovengenoemde kerken zijn er nog een aantal kapellen en kloostergebouwen, die eveneens uit de 17e eeuw dagteekenen. Zoo is er nog het schilderachtig, bij het Pater Vincktorentje en de Helpoort gelegen Feilzuster- kloostertje met zijn aardig, knus geveltje, dat eigenlijk slechts een deel vormt van de vroegere kloostergebouwen. 83

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 98