twee rondboognissen geflankeerd wordt. De zijpartijen zijn door een sterk geprofileerde lijst in twee helften verdeeld, waarvan de benedenhelft vroeger een halfrond venster be vatte. De zwaar neerhangende festoenen in de zijpartijen zijn nog bewaard gebleven. De zoogenaamde derde ge leding van den voorgevel, de attiek, die eveneens door een pilasterstelling in drieën gedeeld wordt, bevat het wapen van den commandeur der Balie Biesen, Hendrik Huyn van Geleen, die een belangrijke bijdrage voor den bouw der kerk geschonken heeft. De top is versierd met hoekvoluten, afgedekt met een typische, overdadige vruchtenversiering. De zijgevels zijn vrij eenvoudig uitgevoerd en door pilas ters in zes traveeën verdeeld, die ieder een hoog, halfrond venster bevatten. De eenbeukige binnenruimte is sober be handeld en overdekt met een tongewelf, met gipswerk ver sierd. Het kerkmeubilair is van kerken elders afkomstig. Wat het materiaal betreft, waarvan de kerk gebouwd is, dit bestaat voor een deel uit mergel en Naamsche steen, namelijk voor den voet van den voorgevel, voor de pilas ters, de lijsten en het ornamentwerk en uit baksteen voor het overige gedeelte. Tenslotte kan nog opgemerkt worden, dat men een derge- lijken gevel ook bij de St. Michaëlskerk te Sittard aantreft, doch met dit verschil, dat bij deze laatste kerk meer de lineaire baksteentrant werd nagevolgd. d. De voormalige Bonnefantenkerk (ge schiedenis en beschrijving). Uit de 17e eeuw dagteekent eveneens de voormalige Bon nefantenkerk op de Ezelmarkt. In den volksmond is dit gebouw bekend onder den naam van Bonnefantenkazerne, waarmee dus duidelijk de bestemming wordt aangegeven, die het gebouw tot voor eenigen tijd terug gehad heeft. Wat het eerste deel van het woord betreft, dit is een ver bastering van Bons Enfants, een naam, waarmee de zusters van het H.Graf of deSepulchrijnen in het Luiksche werden aangeduid en die van daar werd overgenomen. 82

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 97