twintigtal jaren later verplaatsten zij hun convent naar de thans verdwenen Bokstraat, waar kerk en klooster in de 16e eeuw zoo in verval raakten, dat er plannen voor een nieuw klooster moesten worden gemaakt. Het nieuwe klooster was omstreeks 1650 voltooid en de nieuwe kerk werd korten tijd later, op 27 Mei 1661 door den Luikschen wijbisschop ingewijd. Evenals de meeste andere kloosters werd het Augustijnenklooster in 1796 opgeheven en werd de kerk van al het kerkmeubilair, de mooie schilderijen van Quellinus incluis, beroofd. De kerk heeft sinds laatstgenoemd jaar verschillende be stemmingen gehad, zooals van armenschool, garnizoens schouwburg en distributiekantoor. In 1920 werd begonnen met de restauratie van de kerk en de kloostergebouwen. Deze laatste verkeerden echter in zoo'n jammerlijken toe stand, dat tot afbraak moest worden overgegaan, terwijl slechts een klein gedeelte van den voorgevel kon behouden blijven. De thans aan de Kesselskade gelegen kerk is als parochiekerk ingericht. Evenals de voormalige Jezuïetenkerk is de Augustijnen kerk, zooals vele Barokkerken elders, eenbeukig. Hoewel de bouwmeester niet bekend is, kan deze kerk gemakkelijk gegroepeerd worden bij de scheppingen der Vlaamsche Barok, die ook in deze streken in de 17e eeuw toonaan gevend was. Men behoeft bijvoorbeeld maar alleen den voorgevel te vergelijken met dien der kerk van de Brigi- tinessen te Brussel, waaraan een jaar na de wijding der Maastrichtsche kerk werd begonnen, om tot de conclusie te komen, dat tusschen beide fagaden een treffende over eenkomst bestaat. Beide kerken hebben een door pilasters in drie partijen gedeelden voorgevel, waarvan de geledingen door forsche geprofileerde lijsten gescheiden zijn. De top van de Augus tijnenkerk heeft in afwijking van de Brusselsche kerk, een afzonderlijke tusschengeleding. De middenpartij bevat de met een rondboog gedekten ingang, waarboven een car touche met opschrift. Boven de cartouche bevindt zich een groot rondboogvenster, dat in de tweede geleding door 81 Maastricht. 6

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 96