toen de orde werd opgeheven. Reeds in 1786 werd de kerk tot schouwburg ingericht, welke bestemming zij tot nu toe heeft blijven behouden. Wanneer men het aan de Breedestraat gelegen gebouw in zijn tegenwoordigen staat beschouwt, heeft men moeite den oorspronkelijken toestand te herkennen, zooals die te reconstrueeren is aan de hand van eenige bewaard geble ven teekeningen. De kerk bestond vroeger uit een eenbeukig schip, een eigen aardigheid, die wij bij vele barokkerken elders, alsmede bij de Augustijnenkerk te Maastricht terugvinden. Voorts was er een zwak uitspringend dwarspand en een recht- gesloten koor, terwijl aan den noordwesthoek de toren was uitgebouwd, die in 1786 gesloopt werd bij de inrichting van de kerk tot schouwburg. In de vorige eeuw is er aan de oostzijde een modern gebouw bijgebouwd. Het meest in het oog springend was de bij barokkerken zoo rijk versierde westgevel. Daar het hier een eerste werk van Huyssens betrof, was deze westgevel hier vrij sober opgetrokken, wanneer men hem tenminste vergelijkt met westgevels van denzelfden architect elders, zooals van de Jezuïetenkerk te Brugge, de St. Pietersberg te Gent, om van den weelderig versierden westgevel der prachtige Ant- werpsche Jezuïetenkerk nog te zwijgen. De westgevel der voormalige Maastrichtsche Jezuïetenkerk is door een forsche pilasterstelling in drie traveeën ver deeld. Terwijl zich in de middelste travee de hoofdingang bevond, waren de twee zij traveeën vroeger ieder met een spitsboogvenster versierd, dat thans dichtgemetseld is; daarboven bevond zich in iedere travee een nis met de beelden van O.L. Vrouw, St. Ignatius en St. Franciscus Xaverius. De vier met Ionische kapiteelen gedekte pilasters der eer ste geleding dragen een kroonlijst met zwaar gebombeerde fries, die men in dezen vorm in de Noordelijke Nederlan den niet aantreft. De thans afgeschuinde top van den west gevel wordt door twee Corinthische pilasters eveneens in drie traveeën verdeeld; de pilasters dragen een kroonlijst 79

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 92