ter", zulks in tegenstelling met de wiskundig-intellectua listische kunst der Renaissance. Of, om het anders uit te drukken: in de Barok werken beeldhouwkunst en schilderkunst samen met de architec tuur om ruimtecomplexen te scheppen van groote rythmi- sche bewogenheid en beweeglijkheid en wel in verticale richting. Verticaal, dat wil zeggen, transcendentaal, ten hemel strevend, zooals in de Gothiek! De Renaissance heeft in de zuidelijke Nederlanden op het gebied der kerkelijke bouwkunst heel weinig beteekend. Geheel anders is het echter met de Barok. Na de godsdienstoorlogen, die in de 16e eeuw overal en ook in Maastricht een stilstand veroorzaakten in de kerke lijke bouwbedrijvigheid, kwam in de 17e eeuw wederom een groote opbloei. En zoo zijn er in onze Zuid-Nederlandsche gewesten vele Barokkerken verrezen, die meestal abdij- en kloosterkerken waren. Want wederom waren het klooster orden, zij het dan andere, dan die de gothiek hebben in geleid, welke de kerken van den nieuwen tijd en den nieu wen stijl deden verrijzen. Thans waren het vooral de Je zuïeten en, in veel mindere mate, de Augustijnen, die van hun geestelijke bedrijvigheid ook op bouwkunstig gebied het levende en levendige bewijs gaven. Als kenmerken van vele Barokkerken kunnen de volgende genoemd worden. Vele zijn langwerpige, basilicale gebouwen en eenbeukig. Het transept ontbreekt, terwijl het koor daardoor zich vaak alleen tot de absis beperkt, die bij de kerken der Augustij nen dieper is dan bij die der Jezuieten. De kerken zijn meestal overkluisd, terwijl de verschillende soorten bogen rond zijn. De scheibogen steunen op dorische of ionische zuilen. De traveeën-indeeling wordt aan de buitenzijde ge markeerd door contreforten. De typische barokke praal met al het beeldhouwwerk vertoont zich.vooral aan den westgevel, die tot een ware pronkgevel wordt, met zijn ver schillende zuilen, cartouches, festoenen en andere versie ringen. Dit alles geldt echter alleen voor de Zuidelijke Nederlan- 77

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 90