bogen onder het dak van den noordbeuk. Overigens zijn er nog fragmenten van muur- en gewelfschilderingen bewaard gebleven. De westgevel, die geheel van mergel is opge trokken, heeft een mooi, zesdeelig spitsboogvenster. De kloostergebouwen, die om een bijna rechthoekigen pandhof gelegen zijn, bevinden zich dank zij de grondige en goed uitgevoerde restauratie, wederom in goeden staat. Zij vormen met hun geheel van mergel gebouwde trap gevels en de mooie van kruiskozijnen voorziene spitsboog vensters der benedenverdieping een stijlvol en homogeen geheel. Behalve de vijf bovengenoemde Gothische kerken, zijn uit de gothische periode ook een aantal kapellen bewaard gebleven, die bouwkunstig van minder belang zijn, zoo als de kapel van den Nieuwenhof (aan de Zwingelput), de Cellebroederskapel (in een zijstraat van de Brussel - schestraat) en de kapel van St. Andries (op de Maagden dries) Terwijl de kapel van den Nieuwenhof vrij goed intact ge bleven is, hebben de twee laatstgenoemde kapellen door veranderingen uit de vorige eeuw grootendeels hun oor spronkelijk aspect verloren. En hiermede zijn wij aan het einde gekomen van ons be knopt overzicht van de verschillende gothische kerken in Maastricht. Samenvattend kunnen wij zeggen, dat de stad weliswaar niet bogen kan op kerkgebouwen uit de gothische stijl periode zooals de majestueuze en rijk versierde kathedra len van Noord-Frankrijk of op een kathedraal, zooals die van 's Hertogenbosch, die tenslotte in de Nederlandsche gothiek een uitzondering is, maar toch zijn er hier ver schillende specimina bewaard gebleven van mooie gothi sche bouwwerken met een eigen, Maaslandsch karakter. Zij leggen een treffend getuigenis af - niet het minst door hun aspect en hun aantal van het geestelijke en cultu- reele leven, dat in de vroeg- en laat-gothiek in de oude Maasstad gebloeid heeft. 75

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 88