ring zeer te lijden, zoozeer zelfs, dat het klooster onbe woonbaar was geworden. Kort daarna begonnen de kloos terlingen aan de herstelwerkzaamheden, doch het klooster verkreeg niet meer den ouden bloei, hoewel de Kruishee- ren tot 1796 in het ongestoord bezit van hun gebouwen zijn gebleven, in tegenstelling met de zwaarder beproefde Franciscanen. Na de opheffing van het klooster in 1796 hebben kerk en klooster nog verschillende bestemmingen gehad zooals van munitiemagazijn en garnizoensbakkerij. De daardoor geleden schade heeft de grondige restauratie van 1905 noodzakelijk gemaakt, waardoor wederom een mooi Gothisch gebouwencomplex is ontstaan. De Kruisheerenkerk, die van veel jongeren datum dan de Dominicanen- en oude Minderbroederskerk is, verschilt van deze, doordat zij een typische laat-gothische kerk is. Zij draagt de kenmerken der laat-gothiek, die over het al gemeen een vertraging van het rythme en een verzwakking van de verticale lijn vertoont. Zoo worden de intercolum- niën of de ruimten tusschen de kolommen van de midden- beuk wijder, de spitsbogen meer rondbogig en de vensters minder hoog en smal. De opwaartsche stuwing van de ver ticale lijn wordt verminderd bij de structuur der gewelven, die van typische kruisribgewelven tot netgewelven van bij zondere, breede structuur evolueeren. Een gevolg van de minder hooge vensters is, dat de werking van het licht, vooral in de middenbeuk, tot een spel verwordt van licht en schaduw. Bijna al deze kenmerken der laat-gothiek vinden wij terug in de Kruisheerenkerk te Maastricht, die de laatste kerk is uit een stijlperiode, die zich reeds in een nieuwe richting ging ontwikkelen. Dit blijkt ook nog uit het volgende. De spitsboogvensters van de koorsluiting zijn anders dan die bij de andere Maastrichtsche Gothische kerken, doordat zij niet tot aan de rondom het gebouw loopende, geprofi leerde waterlijst doorloopen, dus daardoor minder hoog zijn en ook breeder. Bovendien heeft het middenschip lage, breede spitsboogvensters, die de kerk niet zooveel licht geven. Evenals bij de St. Janskerk bevinden zich de lucht- 74

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 87