derde geleding twee hooge rondboognissen. In tegenstel ling met de Dominicanen- en oude Franciscanenkerk wor den schip en koor niet door luchtbogen, maar door een- of tweemaal versneden steunbeeren versterkt. De driebeukige kerk is overdekt met kruisribgewelvenschip en zijbeuken zijn gescheiden door zuilen van Naamsche steen, die ka- piteelen dragen met het hier gebruikelijke, vroeg-goihische ornament van irisbladeren. Opmerkelijk is, dat het aligne ment der zuilen zeer onnauwkeurig is en de kapiteelen een ongelijke bewerking vertoonen. Tenslotte zij nog opge merkt, dat een triforium, zooals in de Dominicanenkerk, ontbreekt. f. De Kruisheerenkerk (geschiedenis, bouw geschiedenis, stijl en beschrijving). Evenals de St. Mathiaskerk heeft ook de Kruisheerenkerk huiten de eerste omwalling van 1229 gelegen. Waarschijn lijk hebben hier de Kruisheeren meer terreinen beschik baar gevonden dan in de dichtbebouwde binnenstad, want hier konden nog betrekkelijk ruime kloostergebouwen wor den aangelegd, zooals blijkt uit de huidige situatie der ge bouwen, waarin thans het Rijkslandbouwproefstation ge vestigd is. Bij machtiging van den Luikschen prinsbisschop Jan van Heinsberg kregen de Kruisheeren of „Cruisbroederen" in 1438 toestemming een klooster met dienstgebouwen op te richten. Nadat eerst een houten noodkerk was gebouwd, werd in 1440 de eerste steen gelegd voor het koor van de nieuwe Kruisheerenkerk, die in 1459 voltooid was. Met den bouw van het schip en de zijbeuken werd eerst in 1501 een aanvang gemaakt en deze kwamen acht jaar later on der de kap, nadat intusschen de toren, die in 1480 door een hevig onweer schade had geleden, vernieuwd was ge worden. De kloostergebouwen werden verder uitgebreid met een kapittelzaal, refter en boekerij. Bij de inneming van de stad door de Spanjaarden in 1579 hadden kerk en klooster van de krijgsbedrijven en plunde- 73

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 86