niet tusschen huizen is ingebouwd, maakt de aan de Bosch- straat gelegen St. Mathiaskerk. Van deze kerk is van de straatzijde slechts de westpartij te zien, die een typischen toren bezit, geheel anders dan die van de St. Janskerk. Omstreeks 1298 is er reeds sprake van de „nieuwe kerk op de Houtmarkt" en tien jaar later vinden wij een aandui ding, dat zij parochiekerk was. De bouw der St. Mathias kerk is voor het grootste gedeelte uit bijdragen van de lakenwevers bekostigd. In de tweede helft der 15e eeuw heeft er een belangrijke verbouwing plaats gehad, doordat het koor en het middenschip aanzienlijk werden verhoogd. Bij die gelegenheid werden ook de zijbeuken, op de ooste lijke traveeën na, aangelegd en waarschijnlijk dagteekenen de bovenbouw van den toren en het westelijk ingangspor taal met zijn typisch laat-gothischen rondboog ook uit dienzelfden tijd. In de 17e en 18e eeuw zijn er nog verschillende verande ringen aangebracht. Zoo werd toen o.a. de toren een stuk verlaagd en er een nieuwe koepel opgezet in den vorm, dien hij thans nog heeft. In de 17e eeuw is misschien ook het portaal gebouwd, hoewel het den stijl van 1500 ver toont. Op oudere afbeeldingen uit de 16e eeuw staat de toren nog als geheel vrij staand afgebeeld. In 1859 heeft het kerkgebouw verschillende veranderingen ondergaan. Uit dien tijd dagteekenen ook de gebrande gla zen van het koor en de inwendige, in 1925 verwijderde beschildering. De kerk heeft in den loop der tijden door overstroomingen en plundering veel schade geleden. Na dat zij in 1794 tot garnizoensbakkerij was ingericht, werd zij in 1803, zij het dan in jammerlijken toestand, wederom in het bezit gesteld van de Katholieken. Het gebouw is opgetrokken van het materiaal, dat in Maas tricht aan zoovele kerken werd gebruikt, de mergelsteen, afgezien dan van den onderbouw van den toren, die van Naamsche steen is. De toren heeft in de onderste geleding een laat-gothisch, rondbogig portaal, in de tweede geleding een slank, drie- deelig spitsboogvenster, met Calvarie versierd en in de 72

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 85