werden zij in 1638 wederom uit Maastricht verbannen. Veertig jaar later kwamen zij terug, maar kregen hun vroe gere bezittingen, waaronder de kerk, niet terug, zoodat zij in 1699 een nieuw klooster bouwden, alsmede de nieuwe Minderbroederskerk, thans paleis van justitie. Zoodoende is dit gothische kerkgebouw, gedurende de laat ste drie eeuwen bijna voortdurend aan zijn oorspronkelijke bestemming onttrokken gebleven. In 1880 en volgende jaren is de kerk onder leiding van Dr P. J. H. Cuypers gerestaureerd, terwijl kort voor het uitbreken van den tweeden wereldoorlog de kloostergebouwen een grondige restauratie en een gelukkige herbouwing hebben onder gaan ten behoeve van de uitbreiding van het Rijksarchief. De oude Minderbroederskerk is met de Bartholomeuskerk te Meerssen wel de mooiste hooggothische kerk van de geheele Maasgouw. Ondanks het feit, dat zij steeds voor profane doeleinden gebruikt of misbruikt werd, is zij goed intact gebleven en is er weinig aan veranderd. Zoo vinden wij bij haar nog het volledige Noord-Fransche stelsel van steunbeeren en luchtbogen, terwijl het rijzige koor hooge, smalle spitsboogvensters bezit met bladmotieven in den vorm van een kelkkapiteel en het zesdeelig spitsboog venster van den westgevel rijke traceeringen heeft, die bij de restauratie aangebracht zijn in navolging van de traceerin gen in een kleine, oude spitsboognis aan den geveltop. De kerk kan verder nog beschreven worden als bestaande uit een basilicaal schip van drie beuken, zes traveeën diep en een koor, dat even breed en hoog is als het schip. Even als bij de Dominicanenkerk ontbreekt ook hier de toren. Tenslotte is er van de kloostergebouwen vóór de laatste belangrijke restauratie nog overgebleven een heele gevel met een gedeelte van den vroegeren westvleugel. e. De St. Mathiaskerk (geschiedenis, bouwge- geschiedenis en beschrijving). Een geheel anderen indruk dan de hooggothische oude Minderbroederskerk, die voor een groot deel vrij ligt en 71

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 84