zullen wij beginnen met de beschrijving van den toren ten einde het verband met het voorafgaande vast te houden. Deze toren, die gemeten tot aan de spits 70 m hoog is, omvat drie vierkante geledingen, waarvan de tweede en derde even van elkaar terugspringen. De derde geleding vertoont aan iedere zijde een diepe, geornamenteerde spits boognis, door spaarvelden geflankeerd. De vierde geleding bestaat uit een slanke, achtkantige lantaarn, welke niet met den onderbouw is verbonden. Acht slanke, open spitsboog vensters accentueeren de verticale lijn en geven aan den geheelen toren een sierlijke en lichte openheid en rank heid. De onderbouw van de kerk is opgetrokken uit Naamsche steen en kolenzandsteen, de rest is van mergel. Het schip en de beuken zijn overdekt met kruisribgewelven. De hard- steenen zuilen vertoonen de typische Maaskapiteelen. Het koor heeft smalle, tweedeelige spitsboogvensters. Van het kerkmeubilair zijn tenslotte terloops te vermelden: de eiken houten preekstoel en een groot, marmeren grafmonument. d. De oude Minderbroederskerk (geschie denis, bouwgeschiedenis, stijl en beschrijving). Historisch staat vast, dat de Minderbroeders zich reeds in 1234 in Maastricht gevestigd hebben. Eerst geruimen tijd later, omstreeks 1300, zijn zij met den bouw van de tegen woordige oude Minderbroederskerk, thans Rijksarchief, begonnen. De kerk is echter niet direct voltooid, want zoo wel gedeelten van het koor als de kapellen wijzen op een nieuwe bouwperiode. Deze laatste zijn zelfs een eeuw later te dateeren. Reeds in de 15e eeuw schijnt het kerkgebouw in vervallen toestand te zijn geraakt, daar de bekende Maastrichtsche geschiedschrijver uit dien tijd, Mathias Herbenus ervan getuigt, dat zij dreigde in te storten en nog in zijn tijd hersteld is. In 1578 moesten de Franciscanen de stad verlaten; hunne kloostergebouwen werden toen gedeeltelijk verwoest en de kerk werd als kazerne gebruikt. Kort daarop teruggekeerd, 70

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 83